Тројца индиски војници се убиени во конфликт на границата со Кина

Од:

Тројца индиски војници се убиени во конфликт со кинеските војници во областа Ладах, во регионот Кашмир, во граничната област меѓу Индија, Кина и Пакистан, во услови на зголемени тензии меѓу Индија и Кина.

dobivaj vesti na viber

Индиската војска соопшти дека „високи воени претставници од двете земји се состануваат за да ја ублажат ситуацијата“, но не се даваат дополнителни детали.

Ова се првите смртни случаи во децениските конфликти меѓу двете земји, пренесе Би-Би-Си.

Кина испрати апел до Индија да не презема какви било активности што дополнително ќе ја влошат ситуацијата и ги обвини индиските воени сили дека ја преминале границата и нападнале кинески војници.

Индија,пак, ја обвинува Кина дека и заземала 38.000 квадратни километри од нејзината територија, во областа Кашмир

Во мај, десетина индиски и кинески војници се судрија на границата во северо-источната држава Сиким.

Двете земји се судрија и во 2017 година во регионот Кашмир, откако Кина се обиде да го продолжи граничниот пат преку спорните висорамнини.

Би можело да ве интересира

Индискиот Врховен суд: Сите жени имаат право на абортус

А1он

Најмалку 21 лице загинаа во Индија, откако беа погодени од гром

А1он

Во Непал и Индија 48 загинати во монсунските дождови

Премиерот на Индија со порака до Путин: Не е време за војна

А1он

Најмалку 11 жртви откако училишен минибус падна од карпа во Индија

А1он

Во Индија е прогласен ден на жалост поради смртта на Елизабета Втора