Тобако индустријата во борба против коронавирусот

Од:

Една од најмногу критикуваните гранки во индустријата во САД се приклучи во борбата против смртоносниот коронавирус.

Компанијата „Reynolds American“  која стои зад познатите брендови на цигари „Camel“, „Newport“ и „Pall Mall“ намерно ги инфицира брзорастечките тобако растенија со генетски модифициран коронавирус на определни површини за да види дали би можеле да создадат анти-тела за идна изработка на вакцината.

Од истата компанија, во 2015 година се обидоа да направат лек против Еболата, но тоа не резултираше со посебно значаен успех.

Првите резултати од испитувањата се очекуваат да излезат во јавноста следниот месец.

 

Би можело да ве интересира

Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

Жарко Настоски

Состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е алармантна, предупредува СЗО

Жарко Настоски

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

Ана Ололовска

Институтот Пастер се надева дека ќе ги тестира своите антивирусни лекови врз луѓе овој месец

Ана Ололовска

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

Ана Ололовска

СЗО: Над 4,5 милиони нови случаи на Ковид-19 во светот за една недела

Ана Ололовска