Тимерманс: Без одлука наместо лоша одлука на КОП27

Од:

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс јасно стави до знаење на Конференцијата на ОН за климата во Египет дека ЕУ нема да премине одредени црвени линии во напорите за напредок во преговорите за конечна декларација од самитот.

– Подобро да немаме одлука отколку лоша одлука, им рече Тимерманс утрово на новинарите на состанокот во Шарм ел Шеик, јави ДПА.

Тој рече дека ЕУ е многу загрижена за некои позиции во преговорите, кои траеја и во текот на ноќта. Унијата ќе продолжи да се залага за договор, но исто така е подготвена да ја напушти конференцијата без декларација доколку е потребно.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Климите од Арсовска ги нема: Граѓаните на плус 40 се возат со отворени врати

Орце Костов

Еуметсат лансира нов европски метеоролошки сателит

Ана Ололовска

На КОП27 конечно договорен долго бараниот фонд за компензација

Ана Ололовска

Сè уште нема договор на климатска конференција КОП27

Ана Ололовска

Египет: Незадоволство на сите страни на КОП27

Ана Ололовска

ОН објавија „нон-пејпер“ од самитот КОП27

А1он