kop27

Свет

На КОП27 конечно договорен долго бараниот фонд за компензација

А1он
Преговарачите на глобалната климатска конференција во Египет денеска се согласија да создадат фонд за компензација на земјите погодени од климата кој долго време се бараше.
Свет

Египет: Незадоволство на сите страни на КОП27

А1он
Има „еднакво незадоволство“ на сите страни на климатската конференција КОП27 во услови на несогласувања за главните прашања, соопшти домаќинот Египет. Египетскиот министер за надворешни работи
Свет

ОН објавија „нон-пејпер“ од самитот КОП27

А1он
Обединетите нации денеска го објавија првиот нацрт-договор од климатскиот самит КОП27 што се одржува во Шарм ел Шеик, Египет. Документот, означен како „нон-пејпер“ (што покажува
Свет

Сунак: Војната во Украина е критичен момент во борбата со климатските промени

А1он
Борбата против климатските промени е морален и економски императив, а инвазијата на Русија врз Украина е критичен момент во таа борба, смета британскиот премиер Риши
Свет

Италијанската премиерка побара целосна посветеност на сите земји во борбата против климатските промени

А1он
Новата италијанска крајнодесничарска премиерка Џорџа Мелони повика на поголема акција против најголемите климатски „грешници“ меѓу државите. Говорејќи синоќа на англиски на Светската конференција за климата
Свет

Шолц на КОП27 ја отфрли можноста за обновување на фосилната енергија во светот

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц на климатската конференција на ОН КОП27 во Египет цврсто ја отфрли можноста за обновување на употребата на фосилни горива во светот.
Свет

КОП27: Формирана група за контрола на исполнувањето на ветувањата за запирање на уништувањето на шумите

А1он
Повеќе од 25 земји на климатскиот состанок КОП27 во Египет формираа група во рамките на која меѓусебно ќе се надгледуваат дали го почитуваат ветувањето дека