Телото на Мушараф пренесено во Пакистан

Од:

Телото на поранешниот пакистански претседател Первез Мушараф денеска е пренесено во Пакистан каде ќе биде погребан, соопштија локалните власти.

Мушараф (79) почина вчера по долго боледување во болница во Дубаи, во самонаметнат егзил што траеше со години.

Тој ќе биде погребан на воените гробишта во јужниот пакистански град Карачи утре попладне по погребна молитва, соопшти неговото семејство.

Би можело да ве интересира

Пакистан: Пет војници загинаа во напад на воен објект

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Пакистан ненадејно падна снег, загинаа најмалку 35 лица

Исламската држава ја презеде одговорноста за експлозиите во Пакистан

Пакистан е веќе нуклеарна сила: Никој нема увид што изработува и колкава опасност може да предизвика

А1он

(ВИДЕО) Пакистан изврши ракетни напади на територијата на соседен Иран

Горан Наумовски

ВИДЕО: Нуклеарно вооружените Пакистанци се закануваат со одмазда за нападот од Иран