Телефонски разговор Путин – Макрон за нуклеарката „Запорожје“

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот француски колега Емануел Макрон штотуку го завршиле телефонскиот разговор за ситуацијата во Украина, соопшти официјална Москва.

dobivaj vesti na viber

Путин му пренел на Макрон дека гранатирањето на нуклеарната централа „Запорожје“ за што го обвинил Киев, создало ризик од „катастрофа од големи размери“.

Двајцата претседатели се согласиле за потребата од испраќање тим на Меѓународната агенција за атомска енергија во централата.

Путин разговарал со Макрон за тековните пречки во снабдувањето на светските пазар со руска храна и ѓубрива, се вели во соопштението на Кремљ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска

Последен ден од референдумите на окупираните украински територии