Талибанците им забранија на жените да посетуваат универзитети

Од:

Талибанците објавија забрана на жените да посетуваат универзитети во Авганистан, се наведува во писмото на министерот за високо образование. Одлуката се очекува да стапи во сила веднаш.

Ова дополнително го ограничува пристапот на жените до формално образование, имајќи предвид дека тие се веќе исклучени од средното образование. Пред три месеци илјадници девојчиња и жени полагаа приемен испит низ Авганистан.

Но, беа наметнати сеопфатни ограничувања за предметите што можеа да ги изучуваат. Забранети им се ветеринарството, инженерството, економијата и земјоделството, а новинарството е строго ограничено. Откако Талибанците ја презедоа власта, студентките можеа да ги учат само професорки или старци. Во ноември, властите им забранија на жените да влезат во парковите во главниот град Кабул.

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ ги повика талибанците да дозволат девојчињата да се вратат на училиште

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Талибанците во Авганистан ги затвораат салоните за убавина

А1он

ВИДЕО: Авганистанките излегоа на протест, талибанците ги растераа со водени топови

Катерина Ѓуровски

Талибанците им забранија на жените да работат во невладини организации

Пакистански командоси убија 26 талибански борци и ослободија заложници

А1он