Талибанците им забранија на жените да работат во невладини организации

Од:

Авганистанската администрација под контрола на талибанците денеска им нареди на сите локални и странски невладини организации (НВО) да им забранат на жените вработени во нив да доаѓаат на работа.

Министерот за економија Абдулрахман Хабиб по тој повод објави дека на жените вработени во невладиниот сектор им е забрането да работат до понатамошно известување. Споиред него, тоа е бидејќи некои жени не се придржувале до толкувањето на талибанците за исламскиот кодекс на облекување. Не е прецизирано дали тоа важи и за организациите на ОН кои имаат големо присуство во Авганистан.

Одлуката е објавена неколку дена откако раководството на талибанците им нареди на универзитетите да не примаат жени да студираат, што предизвика осуда од странски земји и протести.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Талибанците во Авганистан ги затвораат салоните за убавина

А1он

ВИДЕО: Авганистанките излегоа на протест, талибанците ги растераа со водени топови

Катерина Павлова-Николовска

Талибанците им забранија на жените да посетуваат универзитети

Пакистански командоси убија 26 талибански борци и ослободија заложници

А1он

Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

А1он