avganistan. talibanci

Свет

ВИДЕО: Авганистанките излегоа на протест, талибанците ги растераа со водени топови

А1он
Десетици девојки и жени, главно студентки, излегоа денеска на улиците на западниот авганистански град Херат во неделата на протест против забраната на талибанската влада за
Свет

Талибанците им забранија на жените да работат во невладини организации

А1он
Авганистанската администрација под контрола на талибанците денеска им нареди на сите локални и странски невладини организации (НВО) да им забранат на жените вработени во нив
Свет

Талибанците им забранија на жените да посетуваат универзитети

А1он
Талибанците објавија забрана на жените да посетуваат универзитети во Авганистан, се наведува во писмото на министерот за високо образование. Одлуката се очекува да стапи во
Свет

Талибанците им забранија на Авганистанките да одат во забавни паркови

А1он
Талибанските власти им наредија на сопствениците на сите забавни паркови во Авганистан да не им дозволат на жените да влегуваат, што е уште една забрана
Свет

ОН ги повикуваат талибанците да ги ослободат приведените активисти за правата на жените

А1он
Високиот комесар за човекови права при Обединетите нации денеска ја повика талибанската влада во Авганистан да ослободи пет лица за кои ОН соопштија дека биле
Свет

Една година подоцна, ЕУ ги критикува Талибанците за злоставување на авганистански жени и девојчиња

А1он
Талибанците „сериозно ги прекршија и ги злоупотребија правата на авганистанските жени и девојки“ во Авганистан, изјави денеска портпарол на ЕУ, во пресрет на првата годишнина
Свет

ВИДЕО: Талибанците брутално ги растераа жените кои протестираа за „леб, работа и за слобода“

А1он
Талибанските борци денеска со палки претепаа неколку демонстрантки и пукаа во воздух во обид насилно да ја растераат малата група која протестираше во главниот град
Свет

Авганистанските новинарки ќе мора да го покријат лицето

А1он
Авганистанските медиуми денеска објавија дека талибанците издале наредба новинарките на телевизија да се појавуваат со покриени лица. Талибанците наведоа дека новата наредба е конечна и
Свет

Талибанците во Авганистан забранија одгледување на афион

А1он
Талибанците во Авганистан денеска забранија одгледување на афион и други растенија од кои се добиваат наркотици. – Согласно указот на врховниот водач на Исламскиот емират
Свет

Талибанците им порачаа на државните службеници да носат брада, во спротивно ќе добијат отказ

А1он
Авганистанските талибанци им наредија на сите владини службеници да носат брада или ќе бидат отпуштени, потврдија три извори за западни медиуми. Претставници на Министерството за