СЗО: Подгответе се за болест посмртоносна од Ковид-19

Од:

Шефот на Светската здравствена организација ги повика сите земји членки на ОН да ги спроведат реформите неопходни за да се подготват за следната пандемија.

Говорејќи пред собранието неколку недели по завршувањето на глобалниот итен статус за пандемијата „Ковид-19“, Тедрос Аданом Гебрејесус рече дека е време да се постигне напредок во преговорите за да се спречи следната пандемија.

„Не можеме да го игнорираме“, рече генералниот директор на СЗО во големото обраќање до земјите-членки на ОН, предупредувајќи дека следната пандемија сигурно ќе се случи.

„Ако не ги направиме промените што ни се потребни, кој ќе ги направи? И ако не ги направиме сега, кога ќе ги направиме?“, праша тој.

Гебрејесус посочи дека светот треба да се подготви за болест посмртоносна од Ковид.

„Сè уште постои закана дека ќе се појави варијанта на вирусот што ќе биде посмртоносна од сите претходни“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Маските се враќаат – комисијата за заразни болести бара да сe задолжителни во здравствени установи

А1он

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Бесими: Средствата од данокот за солидарност ќе се користат за справување со ковид-кризата

Орце Костов

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска