СЗО: Подгответе се за болест посмртоносна од Ковид-19

Од:

Шефот на Светската здравствена организација ги повика сите земји членки на ОН да ги спроведат реформите неопходни за да се подготват за следната пандемија.

Говорејќи пред собранието неколку недели по завршувањето на глобалниот итен статус за пандемијата „Ковид-19“, Тедрос Аданом Гебрејесус рече дека е време да се постигне напредок во преговорите за да се спречи следната пандемија.

„Не можеме да го игнорираме“, рече генералниот директор на СЗО во големото обраќање до земјите-членки на ОН, предупредувајќи дека следната пандемија сигурно ќе се случи.

„Ако не ги направиме промените што ни се потребни, кој ќе ги направи? И ако не ги направиме сега, кога ќе ги направиме?“, праша тој.

Гебрејесус посочи дека светот треба да се подготви за болест посмртоносна од Ковид.

„Сè уште постои закана дека ќе се појави варијанта на вирусот што ќе биде посмртоносна од сите претходни“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Десетина пациенти со грип на Инфективна, една пациентка со потешка состојба на Пулмологија

Горан Наумовски

СЗО: Подгответе се за „болеста Х“

СЗО не може да достави медицинска помош во Газа веќе 12 дена

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зголемување на пневмониите во Кина, болниците полни со деца: Нема нови вируси соопшти СЗО

Катерина Ѓуровски

Шуга и жолтица се појавија во Газа

Катерина Ѓуровски

СЗО нема контакт со медицинскиот персонал во болницата Ал-Шифа