СЗО: Околу 99 отсто од светската популација дише воздух со лош квалитет

Од:

Околу 99 отсто од светската популација дише воздух што ги надминува границите за квалитет на воздухот на Светската здравствена организација, а луѓето во земјите со низок и среден приход се најмногу изложени на загадување, покажува најновата база на податоци на агенцијата на ОН.

Извештајот на агенцијата вклучува податоци за загадувачите на воздухот, како што се честичките и азот диоксид – кои се наоѓаат во емисиите на фосилни горива и се виновни за некои респираторни и срцеви заболувања – помеѓу 2010 и 2019 година и опфаќа повеќе од 6.000 градови во 117 земји.

Најмалку седум милиони луѓе годишно умираат од загадениот воздух.

„Нивоата на мали и опасни честички во воздухот во регионите на Африка и Западниот Пацифик биле речиси осум пати повисоки од упатствата на агенцијата, додека најниски нивоа се забележани во Европа“, соопшти СЗО.

Во 117 земји каде што беше следен квалитетот на воздухот, помалку од еден процент од градовите во земјите со низок и среден приход ги исполнуваат праговите за загадување препорачани од СЗО.

Спротивно на тоа, само 17 отсто од градовите во земјите со високи приходи се под насоките за квалитетот на воздухот на СЗО.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО: Подгответе се за болест посмртоносна од Ковид-19

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад