СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) побара од Соединетите Американски Држави информации за тоа што американските разузнавачки служби ја засноваа нивната проценка дека пандемијата на коронавирус најверојатно започнала со случајно бегство на вирусот од лабораторија во Кина.

Барањето е испратено до американското дипломатско претставништво во Женева, но засега не се добиени извештаи, изјави експертот на СЗО, Марија Ван Керхове. Директорот на ФБИ Кристофер Вреј изјави за Фокс њуз дека агенцијата верува дека изворот на пандемијата е најверојатно можен лабораториски инцидент во Вухан.

Според Wall Street Journal и други американски медиуми, американското Министерство за енергетика исто така шпекулира дека вирусот можеби „побегнал“ од лабораторијата, иако тоа не може да се знае со голема сигурност.

Не постои консензус во американската разузнавачка заедница за потеклото на вирусот. Други агенции сметаат дека е можно вирусот да се пренел природно од животните на луѓето. Научниците веќе три години го бараат изворот на пандемијата. Делегација на СЗО беше во Кина на почетокот на 2021 година, но Пекинг одби нови посети на меѓународни експерти. СЗО препорача неколку истраги во Кина и на други места, но тие не беа реализирани.

Во Вухан, каде што Ковид-19 првпат се појави кон крајот на 2019 година, истражувањето на коронавирус се спроведува во лабораторија контролирана од државата. Кина категорично негира дека вирусот можел да „избега“ од лабораторијата.

Би можело да ве интересира

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО: Подгответе се за болест посмртоносна од Ковид-19

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска