Суспендиран директор на СЗО за Азија обвинет за неетичко и расистичко однесување

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) на неодредено време го суспендира регионалниот директор за Западен Пацифик, д-р Такеши Касаи, обвинет од десетина вработени во СЗО за расистичко, навредливо и неетичко однесување во време на епидемијата на коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, во петокот преку електронска пошта информирал дека Касаи е на одмор, без да даде дополнителни детали за случајот.

Касаи на функцијата ќе го замени Зујана Јакаб која денеска треба да пристигне во Манила, каде што се наоѓа регионалното седиште на СЗО.

Такеши Касаи не одговори на барањата на медиумите за коментар за одлуката на СЗО, но во претходните изјави негираше расистичко или какво било непрофесионално однесување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО: Пандемијата не е завршена, има услови за нови варијанти

СЗО објави нов термин за мајмунски сипаници

А1он

СЗО: Најмалку 15.000 смртни случаи во Европа поради жештини

Ана Ололовска

СЗО: Колерата се шири низ Либан

СЗО: Првпат после неколку години, се зголемува бројот на заболени од туберкулоза

СЗО ја објави првата листа на причинители на габични инфекции

А1он