Судир на танкер и брод во Жолтото Море, се излеа нафта

Од:

Судир меѓу танкер со нафта и друг брод во Жолто Море предизвика излевање на нафта во близина на најголемиот кинески нафтен терминал, соопштија денеска кинеските поморски власти.

dobivaj vesti na viber

Бродот со ситен товар „Sea Justice“ удри во танкерот „A Symphony“, што плови под знамето на Либерија, а е закотвен во близина на пристанишниот град Кингдао, на североистокот од Кина, истурајќи „одредено количество нафта“, соопшти бродската компанија „Гудвуд Шип Менаџмент“.

„Силата на ударот во предната, лева страна на бродот ги оштети резервоарите за гориво и вода, па потоа одредени количества нафта се излеаја во океанот“, се наведува во соопштението на компанија „Гудвуд Шип Менаџмент“.

Компанијата, исто така, наведе дека екипажот е во полн состав и дека во инцидентот нема повредени.

Кинеската Управа за поморска безбедност им нареди на бродовите што се во близина да се оддалечат најмалку 18,5 километри од местото на несреќата.

„Гудвуд Шип Менаџмент“ соопшти дека е почната итна постапка за запирање на натамошното излевање на нафтата и дека експерти за операции на чистење на морето веќе се распоредени на местото на несреќата.

Би можело да ве интересира

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

Нафтата на берзите е најскапа во последните седум недели

Активисти на Гринпис блокираа влез на грчки танкер со руска нафта во пристаниште на југот од Англија

А1он

Стравот од рецесија ја намали цената на нафтата под 107 долари

А1он

ИЕА: ЕУ и понатаму е главен пазар за руската нафта

А1он

Германија ќе ги преземе клучните компании во случај на ненадеен прекин на рускиот гас, тврдат информирани извори

А1он