Судир на танкер и брод во Жолтото Море, се излеа нафта

Од:

Судир меѓу танкер со нафта и друг брод во Жолто Море предизвика излевање на нафта во близина на најголемиот кинески нафтен терминал, соопштија денеска кинеските поморски власти.

Бродот со ситен товар „Sea Justice“ удри во танкерот „A Symphony“, што плови под знамето на Либерија, а е закотвен во близина на пристанишниот град Кингдао, на североистокот од Кина, истурајќи „одредено количество нафта“, соопшти бродската компанија „Гудвуд Шип Менаџмент“.

„Силата на ударот во предната, лева страна на бродот ги оштети резервоарите за гориво и вода, па потоа одредени количества нафта се излеаја во океанот“, се наведува во соопштението на компанија „Гудвуд Шип Менаџмент“.

Компанијата, исто така, наведе дека екипажот е во полн состав и дека во инцидентот нема повредени.

Кинеската Управа за поморска безбедност им нареди на бродовите што се во близина да се оддалечат најмалку 18,5 километри од местото на несреќата.

„Гудвуд Шип Менаџмент“ соопшти дека е почната итна постапка за запирање на натамошното излевање на нафтата и дека експерти за операции на чистење на морето веќе се распоредени на местото на несреќата.

Би можело да ве интересира

„Ексон“ ја криел вистината од јавноста цели 50 години

САД: Ограничувањето на цената на руската нафта ја ограничи заработката на Русија

Кинезите први се договорија со талибанците за нафтата

Парламентот на Бугарија изгласа да не се извезува руска нафта надвор од границите

ЕУ формално ја потврди одлуката за ограничување на цената на руската нафта

Кирби: Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел