Срамна лидерка која ќе се памети по катастрофалната неписменост – рекација на Русија на оставката на ТРас

Од:

Министерството за надворешни работи на Русија ја поздрави оставката на британската премиерка Лиз Трас – велејќи дека таа е „срамна“ лидерка која ќе биде запаметена по нејзината „катастрофална неписменост“.

„Британија никогаш немала таков срам од премиер“, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова.

Изгледа дека тврдењето за неписменост се однесува на посетата на Трас на Москва непосредно пред Русија да ја нападне Украина додека таа беше министерка за надворешни работи.

На состанокот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Трас помеша два региони на Русија со Украина, што предизвика исмејување на рускиот дипломат во ток-шоуа на руската државна телевизија.

Би можело да ве интересира

Поранешна британска премиерка додека била на функција потрошила илјадници фунти на кетеринг

Мемов за А1он: Во ЗНАМ не се водиме од тоа кој ќе биде пратеник, личните незадоволства се приватна работа

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Фондот за здравство остана без директор од ДУИ: Фатон Ахмети си поднесе оставка

Орце Костов

Наке Георгиев си поднесе оставка: Уште неизбран во Судски совет сакал да го намести за судија и синот Кирил

Орце Костов

Судскиот совет ги прифати оставките Радева-Стефкова и Герасимовски: Си одат поради нарушени меѓучовечки односи и идеолошки несогласувања

Орце Костов