Спорна дозволата на една третина од пилотите во пакистанска авиокомпанија

Од:

Пакистан интернешенл ерлајнс (ПИА) ќе приземји третина од своите вкупно 434 пилоти под сомнение дека поседуваат сомнителни дозволи за летање,  соопшти денеска портпаролот на компанијата.

Одлуката е донесена откако заврши истрагата за минатомесечната несреќа, кога се урна пакистански авион и загинаа 97 лица, а која покажа дека пилотите не ги следеле процедурите. Министер во пакистанската Влада изјави дека снимачот на тонови во кокпитот покажувал дека пилотите си пречеле со разговор за коронавирусот.

„Кажано ни е дека истрагата, спроведена од Управата за цивилно воздухопловство, откри дека околу 150 наши пилоти имаат сомнителни дозволи,“ изјави портпаролот Абдула Х. Хан, пренесоа британските медиуми. „Сите пилоти вклучени во истрагата ќе бидат приземјени,“ додаде тој.

ПИА има флота од 31 авион што летаат на домашни и меѓународни линии.

Последната несреќа се случи минатиот месец кога „Ербас А320“ се урна во јужниот дел на Карачи. Само две лица го преживеаја падот на авионот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Жена предвреме се породи на лет кон Хаваи, во авионот имало доктор и три бабици

Жарко Настоски

Најмалку четири жртви во експлозија на паркинг од хотел во Пакистан, цел бил кинескиот амбасадор

Ана Ололовска

Имран Кан: Западот треба да го криминализира навредувањето на пророкот Мухамед

Ана Ололовска

Во Пакистан забранета партијата ТЛП откако во насилните протести беа убиени двајца полицајци

Ана Ололовска

ММФ одобри транша од 500 милиони долари од пакетот за спас на Пакистан

Ана Ололовска

Премиерот на Пакистан позитивен на Ковид-19 два дена по вакцинација

Ана Ололовска