СПО победи на изборите во Виена

Од:

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) победи на денешните градски и општински избори во Виена, покажуваат излезните анкети објавени по затворањето на избирачките места.

Според излезните анкети СПО освои 42 отсто од гласовите, што е за два процента повеќе од пред пет години.

Народна партија на Австрија (ОВП) освои 18,5 отсто од гласовите, што е за двојно повеќеод пред пет години, а Партијата на зелените доби 14 процени од гласовите.

Драматичен пад е забележан кај Слободарската партија на Австрија (ФПО), која во 2015 година освои 30 отсто, а сега само 10 проценти од гласовите.

Партијата Неос на поранешниот лидер на ФПО, Хајнс Кристијан Штрахе, ќе освои од 3,5 до 5,5 проценти од гласовите, додека Партијата на пивото, како што се очекуваше не го помина изброниот цензус од пет отсто, бидејќи освои само 2,5 проценти.

Конечните резултати ќе бидат објавени следната недела бидејќи речиси 40 отсто од граѓаните гласаа по пошта, а тие гласови ќе се пребројуваат од понеделник.

Би можело да ве интересира

Визирите забранети во Австрија, не се доволни за заштита од коронавирусот

Жарко Настоски

Австриски инфектолог: Порано или подоцна сите ќе „фатиме“ коронавирус

Ана Ололовска

Курц: Австрија наскоро може да се соочи со 6.000 новозаразени на ден

Жарко Настоски

Австрија со рекорден број новозаразени, повеќе од 3.000 за еден ден

А1он

Австрија и Холандија денеска со рекорден број заразени од коронавирус

Жарко Настоски

Курц: До следното лето би можеле да се вратиме во нормала

А1он