Сите детали од крунисувањето на кралот Чарлс III: Едно е ново и значајно во организацијата

Од:

Крунисување на Чарлс III. ќе се одржи во Вестминстерската опатија. Чарлс III ќе биде четириесеттиот монарх што ќе биде крунисан во таа црква од 1066 година.

Денот полн со раскош и форма ќе вклучува обичаи постари од илјада години.

Според протоколот, поворката ја напушта Бакингемската палата во 10:20 часот по локално време (11:20 часот по средноевропско време), поминува низ широката улица на Трговски центар, плоштадот Трафалгар и потоа се движи низ Вајтхол до Парламентот и Западната порта на Вестминстерската опатија.

Спротивно на претходната традиција, Чарлс III и идната кралица Камила ќе се возат во кочија изградена во 2012 година за дијамантскиот јубилеј на кралицата Елизабета, опремена со хидраулични амортизери, наместо постарата и понеудобна Голден Стејт кочија.

Се очекува поворката да пристигне пред опатијата нешто пред 11 часот по локално време. Кралот најверојатно ќе носи воена униформа наместо традиционалните панталони до колена и свилени чорапи кои неговите претходници ги носеле по тој повод, пишува Би-Би-Си.

Музиката избрана од Чарлс Трети ќе биде изведена на церемонијата на крунисувањето. Специјално за оваа пригода се компонирани 12 дела, меѓу кои и едно од познатиот композитор Ендрју Лојд Вебер, а во опатијата ќе се свири грчка православна музика во чест на таткото на кралот, принцот Филип, син на грчки принц.

Во Вестминстерската опатија ќе биде и внукот на Чарлс, принцот Џорџ, заедно со внуките на Камила. Обединетото Кралство е единствената европска земја која сè уште користи регалии – симболи на кралската чест, како што се круната и жезолот – за време на крунисувањето.

Одредени предмети симболизираат различни аспекти на владеењето и одговорноста на монархот. За време на церемонијата, на Чарлс III, меѓу другото, ќе му биде врачено кралското јаболко, крст и гулаб.

За прв пат, членовите на јавноста ќе бидат поканети во опатијата за да ја покажат својата лојалност кон кралот. Организаторите тој дел го нарекоа „хорот на милионите“. Во уште едно отстапување од традицијата, важна улога во церемонијата ќе имаат и женските членови на свештенството и претставниците на другите религии.

Кралот Чарлс ќе биде претставен пред „народот“ како дел од традицијата која датира од англосаксонската ера. Тој ќе застане покрај столчето за крунисување, старо 700 години и ќе се соочи со четирите страни на опатијата, а ќе биде прогласен за „несомнен крал“. Потоа од присутните ќе биде побарано да ја покажат својата лојалност и почит.

Толпата ќе извикува „Боже спаси го кралот“, а меѓу секој извик ќе се огласуваат дувачки инструменти.

Престолот за крунисување, познат и како Едвардовиот престол, се верува дека е најстарото парче мебел во Обединетото Кралство кое ја задржало првобитната намена. На него биле крунисани 26 монарси.

Во тронот е вграден таканаречениот Камен на судбината, кој бил однесен во Лондон по инвазијата на Едвард на Шкотска во 1296 година. Каменот, древен симбол на шкотската монархија, бил вратен во Единбург во 1996 година, но сега е привремено во Лондон повторно за церемонијална употреба.

Надбискупот од Кентербери ќе ја даде заклетвата за крунисување по „популарното“ признание. Тој ќе побара од кралот потврда дека за време на неговото владеење ќе ги почитува законите и англиската црква. Царот ќе ја стави раката на Евангелието и ќе го вети тоа.

Кралот тогаш ќе се заколне дека е „верен протестант“.

Потоа ќе ја соблече свечената униформа и ќе седне само во својата кошула на тронот на крунисувањето каде ќе биде помазан, што ќе го нагласи духовниот статус на суверенот кој е и поглавар на Англиската црква.

Архиепископот ќе истури специјално масло од златна ампула во форма на орел на крунисувачката лажица пред да го помаза кралот со цртање крст на главата, градите и рацете.

Ампулата е направена за крунисувањето на кралот Чарлс II. во 17 век, но неговата форма одговара на претходната верзија од легендата во која Дева Марија му се појавила на Свети Томас Бекет во 12 век, давајќи му златен орел од кој ќе бидат помазани идните англиски кралеви.

Лажичката за крунисување е многу постара бидејќи ја преживеа намерата на Оливер Кромвел да ги уништи сите регалии.

Маслото се добива од маслинки собрани на Елеонската Гора во Ерусалим и е осветено на посебна церемонија во базиликата на Светиот гроб.

Пред помазанието, ќе биде поставен параван околу кралското столче за да се скрие од погледот, во момент кој се смета за најсвет дел од церемонијата.

Чарлс ќе се закити со круната на Свети Едвард. Круната е именувана по многу претходна верзија, направена за англосаксонскиот крал и светител Едвард Исповедник. Оваа круна се користела за крунисување од 1220 година додека Кромвел не ја распуштил.

Откако Архиепископот ќе го круниса кралот, ќе бијат камбаните на опатијата две минути, ќе свират дувачки инструменти и ќе се пукаат почесни плотуни низ кралството.

На крајот на церемонијата, кралот ќе седне на тронот. Традиционално, членовите на благородништвото и кралското семејство треба да клечат пред кралот, да му оддадат почит и да му ја бакнуваат десната рака. Но, за Чарлс III тоа ќе го направи само неговиот син, принцот Вилијам.

За прв пат во историјата на крунисувањето, надбискупот ќе ги покани луѓето во опатијата, како и оние што ја следат церемонијата дома, да се заколнат на верност на кралот.

Организаторите тој дел го нарекоа „нов и значаен момент во традицијата на крунисувањето“, пишува Би-Би-Си.

Потоа ќе биде крунисана и кралицата Консорт Камила, иако нема да мора да положи заклетва. За неа беше подготвена круната на кралицата Марија.

Во последниот дел од церемонијата, кралот и кралицата ќе се причестат, што е главниот дел од христијанската црковна служба.

Тие ќе се симнат од своите престоли и ќе влезат во капелата на Свети Едвард, која се наоѓа зад главниот олтар. Таму Чарлс ќе ја стави царската државна круна, која, на пример, се носи и на отворањето на годишната седница на парламентот.

Потоа ќе се приклучат на поворката што ја напушта опатија, придружена со националната химна. Крунисаната двојка потоа ќе тргне по истиот пат назад до Бакингемската палата, овој пат во 260-годишната Златна кочија.

Медиумите пишуваат дека децата на принцот Вилијам, Џорџ, Луис и Шарлот ќе се возат во кочијата зад Карл и Камила со своите родители.

Во обезбедувањето на настанот ќе учествуваат повеќе од четири илјади припадници на британската армија. Министерството за одбрана ја нарече најголемата воена свечена операција на оваа генерација.

Бакингемската палата потврди дека Чарлс и Камила ќе ја продолжат традицијата да маваат на толпата од балконот, обичај уште од крунисувањето на Едвард VII во 1902 година.

Би можело да ве интересира

Британскиот крал Чарлс ја пофали решителноста и силата на Украинците

Голема промена во Бакингемската палата

Кралот Чарлс ја напушти болницата откако беше опериран

Горан Наумовски

Британскиот крал е во болница

(ВИДЕО) Кралот и кралицата излегоа двапати на балконот, Хари го напушти Лондон

Горан Наумовски

Kралот пристигна во Вестминстерската опатија

Горан Наумовски