Синдикални протести во 23 италијански градови

Од:

Во 23 италијански градови денеска трите најголеми синдикати организираат протести под мотото „Да се почне од работата“.

Тоа се втор по ред протест, откако на 29 јули работниците се мобилизираа и побараа да учествуваат во донесувањето на одлуките за користење на 209 милијарди евра од Фондот за обнова, средства што Италија ги доби од Европската унија како помош за справување со последиците од пандемијата со Ковид-19

Синдикатите пред се бараат продолжување на мерките за социјална заштита, како блокирање на отпуштањата од рабоа, право на образование, јавен здравствен систем, заштита при работа, фискална реформа, борба против затајување на данокот, но пред се обнова на колективните договори, што се однесуваат на повеќе од 10 милиони италијански работници.

Би можело да ве интересира

Италија повторно затвора цели сектори од стопанството поради епидемијата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Балотели откри „сочен“ детаљ за бившата девојка и ја згрози италијанската јавност

Жарко Настоски

Нов црн рекорд во Италија, над 19.000 заразени во еден ден

Жарко Настоски

Италијански научници: итни мерки во следните неколку дена, во спротивно стотици жртви од Ковид-19

Жарко Настоски

Во Италија се разгледува опција и за целосна блокада на државата

Ана Ололовска

Италијанското Министерство за здравство ја продолжува борбата против лажните вести за Ковид-19

Ана Ололовска