Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Од:

Си Џинпинг на заедничката прес-конференција со Путин рече дека Пекинг има непристрасен став за конфликтот во Украина и дека го поддржува мирот и дијалогот, пренесува руската државна новинска агенција РИА. Си, кој зборуваше преку преведувач по неговите разговори со Путин, рече дека разговорите со лидерот на Кремљ биле отворени и пријателски.

Тој рече дека Кина е на вистинската страна на историјата по прашањето за Украина. Тој вели дека неговата влада е за активно помирување и секогаш за мир и дијалог.

Си Џинпинг ги спомна трговските односи меѓу Русија и Кина на ист начин како Путин. Тој вели дека фокусот ќе биде ставен на растот на три области: трговија со енергија, трговија со суровини и трговија со електроника.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска