Шведска за првпат има жена премиер

Од:

Шведскиот Парламент денеска ја избра лидерката на Социјалдемократската партија и актуелна министерка за финансии Магдалена Андерсон за прва жена премиер на земјата, откако таа постигна договор во последен момент кој и обезбеди клучна поддршка.

Андерсон ќе го наследи актуелниот премиер Стефан Ловен, откако вкупно 117 пратеници гласаа „за“ неа, 57 беа воздржани и 174 гласаа против.

Според шведскиот систем, на кандидатот за премиер не му треба поддршка од мнозинството во парламентот, туку само против него да нема мнозинство.

Според шведскиот Устав, премиерите можат да управуваат се додека парламентарното мнозинство – минимум 175 пратеници – не е против нив.

Би можело да ве интересира

Несакани ефекти од хормонска терапија кај тринаесет деца во Шведска

А1он

Шведска вознемирена поради убиството на 19-годишниот рапер

Предраг Петровиќ

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Шведска ја одби Модерна и реши со Фајзер да ги вакцинира децата постари од 12 години

Ана Ололовска

Шведските социјалдемократи ја номинираат министерката за финансии за наследник на премиерот

А1он

Експлозија во Шведска: Дваесет и пет луѓе пренесени во болница

Ана Ололовска