Швајцарија „одмрзна“ 3,4 милијарди франци руски имот

Од:

Швајцарската влада објави дека замрзнатиот руски имот во таа земја изнесува 6,3 милијарди швајцарски франци и додава дека земјата „одмрзнала“ вкупно 3,4 милијарди франци привремено блокиран руски имот.

dobivaj vesti na viber

– Не можеме да ги замрзнеме средствата ако немаме доволно основа, рече Ервин Болингер, висок функционер во Државниот секретаријат за економски прашања, кој ги надгледува санкциите.

Швајцарија, популарна дестинација за московската елита и место каде се чува голем дел од богатството на Русите, е под зголемен притисок брзо да ги идентификува и замрзне имотите на стотици Руси под санкции.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Швајцарските гласачи одобрија зголемување на возраста за пензионирање за жените

Ана Ололовска

Швајцарија ќе уништи 10,3 милиони вакцини против Ковид-19 на Модерна

Ана Ололовска

Швајцарија очекува инфлација од три отсто

А1он

Почина последниот утопист на 20-от век, Жан-Лук Годар

Ана Ололовска

Швајцарија ќе складира нуклеарен отпад во близина на границата со Германија

Зголемен број барања за азил во земјите од ЕУ, Норвешка, Швајцарија

Ана Ололовска