Швајцарците го поддржаа купувањето нови борбени авиони

Од:

Швајцарците денеска на референдум го поддржаа планот на владата за купување нови борбени авиони, со изненадувачки тесно мнозинство од 50,1 процент.

Британските медиуми пренесуваат дека вредноста на набавката изнесува шест милијарди швајцарски франци, а владата следната година ќе треба да избере меѓу неколку производители на борбени авиони како што се Ербас, Боинг и француски Рафал.

Авионите ќе ја заменат застарената флота од 30 борбени авиони Хорнет F/A 18, што од употреба ќе бидат повлечени во 2030 година.

Би можело да ве интересира

„Свисмедик“: 91-годишниот пациент од Луцерн не починал поради примената вакцина

Жарко Настоски

Британски туристи избегаа од карантин во Швајцарија

Ана Ололовска

Швајцарија во потрага по патници од Британија кои пристигнале изминатава недела

Жарко Настоски

Македонски печалбари ја блокираа амбасадата во Берн – во редици чекаат за патен лист со кој би дошле дома за празниците

Габриела Димковиќ-Мишевска

Швајцарија: Парламентот одобри брак за сите

Ана Ололовска

Швајцарскиот кризен штаб бара строги мерки и полициски час

Жарко Настоски