Што има на ковчегот на кралицата Елизабета

Од:

На ковчегот на кралицата Елизабета е Империјалната круна. Изработена е од злато и обложена со 2868 дијаманти, 17 сафири, 11 смарагди, 269 бисери и четири рубини.

Има рубин Црн Принц, сафир Стјуарт и дијамант Кулинан II. Сафирот на Свети Едвард, поставен во центарот на највисокиот крст, наводно го носел свети Едвард Исповедникот во прстен и бил откриен во неговиот гроб во 1163 година.

Круната е направена за крунисувањето на таткото на кралицата, кралот Џорџ Шести, во 1937 година.

До круната има жезол и топче – и двете од 1661 година. Тие и беа предадени на кралицата за време на нејзиното крунисување.

Ковчегот е покриен со знамето на кралското семејство.

Би можело да ве интересира

Писмо на кралицата Елизабета од 1966 година продадено на аукција во Германија

Ана Ололовска

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он