Шпанскиот премиер повика на претпазливост пред укинувањето на мерките воведени поради пандемијата

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез го повика народот да продолжи да се пази во пресрет на утрешното укинување на режимот на зголемена готовност, воведен поради пандемијата на коронавирусот.

– Вирусот може да се врати и може да се соочиме со втор бран на зараза, изјави Санчез во телевизиско обраќање.

Утре во Шпанија се укинува карантинот и се отвораат границите за граѓаните на Европа.

Шпанските медиуми претходно јавија дека од средината на март, во Шпанија биле приведени повеќе од 9.000 луѓе за прекршување на мерките воведени поради пандемијата на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Британија во солзи – учителка не стигна да одржи ниту еден час, коронавирусот ја покоси на 25-от роденден

Жарко Настоски

СЗО ги советува бремените жени да не ја примаат вакцината на Модерна, освен ако се навистина загрозени

Ана Ололовска

772 нови случаи на Ковид-19 во Бугарија

Ана Ололовска

Иран ја одобри руската вакцина Спутник V

Ана Ололовска

Јужноафриканскиот вид на коронавирусот пристигна во Тирол

Ана Ололовска

Ардерн: Границите на Нов Зеланд ќе бидат затворени на подолг период

Ана Ололовска