Шпанија со помош од 700 милиони евра за закупците на станови

Од:

Шпанската Влада со пакет од 700 милиони евра сака да им помогне на приватните закупци на станови за време на кризата предизвикана од коронавирусот и, најверојатно, ќе го прекине иселувањето и плаќањето наемнина за неколку месеци, наведе денеска владин извор.

Мерките се очекува да бидат одобрени на утрешниот состанок на кабинетот. Државата ќе го прекине иселувањето на закупецот за шест месеци и ќе плати кирија за четири месеци за домаќинствата со ниски приходи погодени од пандемијата.

Станарите ќе треба да ја вратат наемнината за три до шест години, според нацрт-владиниот план, кој може да се промени пред одобрување. Директна помош до 600 милиони евра на станарите кои имаат потреба ќе биде обезбедена преку системот на јавно домување.

Сопствениците на недвижнини кои поседуваат осум или повеќе имоти треба да поднесат планиран четиримесечен мораториум за изнајмување.

Би можело да ве интересира

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска

Белгискиот принц Јоаким јавно се извини за учеството на забава во Шпанија каде се инфицирал со коронавирус

Ана Ололовска