Шпанија прогласи вонредна состојба, се подготвува полициски час во речиси целата земја

Од:

Владата на Шпанија денеска прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро.

Со цел да се спречи ширењето на вирусот Ковид-19, Советот на министри, предводен од премиерот Педро Санчез, донесе одлука за воведување втора вонредна состојба во земјата од почетокот на годината.

Првата траеше од март до јуни, а втората може да трае до април 2021 година.

Минатата недела Шпанија стана првата земја во Европа и шеста во светот што регистрираше еден милион случаи на инфекција со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ во самоизолација, неговата сопруга e позитивна на Ковид-19

Ана Ололовска

Басистот на „Рибља чорба“ почина од Ковид-19

Ана Ололовска

БиХ ја помина Кина по бројот на заразени од коронавирус

Ана Ололовска

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

Ана Ололовска

Ковид-19 може да влијае и врз губење на забите

Ана Ололовска

Луѓето со одредена крвна група поотпорни на Ковид-19

Ана Ололовска