Шефот на ОН „длабоко загрижен“ бидејќи Русија го суспендира учеството во договорот за жито

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази „длабока загриженост“ бидејќи украинскиот поморски извоз на жито е запрен откако Русија го суспендираше своето учество во договорот со кој се дозволени виталните пратки.

„Генералниот секретар е длабоко загрижен за тековната ситуација во врска со Црноморската иницијатива за жито“, рече неговиот портпарол.

„Тој одлучи да го одложи своето заминување на Самитот на Арапската лига во Алжир за еден ден за да се фокусира на тоа прашање.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Од почетокот на војната речиси 20.000 деца се родиле во пеколот на Газа

А1он

ОН: Газа станува гробница на луѓето заробени меѓу војната, опсадата и сиромаштијата

ОН: Израелската опсада на Газа и наредбата за евакуација може да претставуваат меѓународно злосторство

Нови тајни документи: САД го шпионирале шефот на ОН, неговите разговори беа објавени

Ана Ололовска

Русија денеска го презема претседавањето со Советот за безбедност на ОН

Ана Ололовска

Шест држави го изгубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска