ОН: Газа станува гробница на луѓето заробени меѓу војната, опсадата и сиромаштијата

Од:

Филип Лазарини, кој ја предводи агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА), напиша за Гардијан дека Газа станува гробница на луѓето заробени меѓу војната, опсадата и сиромаштијата.

„Речиси 600.000 луѓе се засолниле во 150 училишта и други згради на УНРВА. Живеат во нехигиенски услови со ограничени количини чиста вода, малку храна и лекови. Мајките не можат да ги мијат децата. Бремените жени се молат раѓањето да не заврши со компликации бидејќи тие во болници не можат да ги примат“, пишува Лазарини.

„Цели семејства живеат во нашите згради, немаат каде да одат. Но, нашите објекти не се безбедни. 40 згради на УНРВА, вклучувајќи училишта и магацини, беа оштетени во нападите. Многу цивили кои се засолниле таму беа убиени“, додава тој.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент