Нови тајни документи: САД го шпионирале шефот на ОН, неговите разговори беа објавени

Од:

Американската влада верува дека генералниот секретар на ОН е премногу подготвен да ги задоволи руските интереси, покажуваат новообјавените тајни документи на Пентагон. Документите покажуваат дека Вашингтон внимателно го следел Антонио Гутереш.

Неколку документи ги опишуваат приватните комуникации меѓу Гутереш и неговиот заменик, како и набљудувањата на Гутереш за војната во Украина и низа африкански лидери.

Еден објавен документ се фокусираше на Црноморскиот договор за жито, постигнат во јули од ОН и Турција по стравувањата од глобална криза со храна. Тие сугерираат дека Гутереш бил толку заинтересиран за зачувување на договорот што бил подготвен да ги прифати интересите на Русија, пишува Би-Би-Си. „Гутереш ги истакна своите напори за подобрување на извозната способност на Русија“, се вели во документот, „дури и ако тоа вклучува санкционирани руски субјекти или поединци“.

Неговите дејствија во февруари, според оценката, ги „поткопуваат пошироките напори Москва да се бара одговорна за нејзините постапки во Украина“.

Велејќи дека нема да ги коментира објавените документи, еден висок функционер рече дека ОН се „водени од потребата да се ублажи влијанието на војната врз најсиромашните во светот“. „Тоа значи да направиме се што можеме за да ја намалиме цената на храната и да обезбедиме ѓубриво да им биде достапно на земјите на кои им е најпотребно“, рече тој.

Друг документ кој датира од средината на февруари го опишува разговорот помеѓу Гутереш и неговата заменичка Амина Мохамед. Во него, Гутереш ја изразува својата „зачуденост“ од повикот на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, Европа да произведе повеќе оружје и муниција поради војната во Украина.

Двајцата разговараат и за неодамнешниот самит на африканските лидери. Амина Мохамед вели дека кенискиот претседател Вилијам Руто е „немилосрден“ и дека „не му верува“.

Портпаролот на американската национална безбедност Џон Кирби изјави за Би-Би-Си дека американската влада прави се што може за да го пронајде изворот на објавените документи.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невин Американец е ослободен после 30 години затвор

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Исчезна петгодишно девојче на Флорида, полицијата ја пронајде во мочуриште

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во престрелка во Орландо