ОН: Израелската опсада на Газа и наредбата за евакуација може да претставуваат меѓународно злосторство

Од:

Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации денеска соопшти дека израелската опсада на Газа и наредбата за евакуација може да претставуваат меѓународно злосторство за присилно раселување на цивили.

– Загрижени сме дека оваа наредба, во комбинација со наметнување целосна опсада на Газа, не може да се смета за легална привремена евакуација и затоа би претставувала принуден трансфер на цивили во спротивност со меѓународното право – рече Равина Шамдасани, претставник на Канцеларијата на ОН за човекови права, пренесува Ројтерс.

Терминот „присилно преместување“ го опишува присилното преместување на цивилното население и е кривично дело против човештвото казниво од Меѓународниот кривичен суд.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви

ВИДЕО: Неухранетоста и болестите ќе доведат до „експлозија на смртност“ кај децата во Газа

ВИДЕО: Нападите не престануваат, глад и хуманитарна катастрофа и се закануваат на Газа

Катерина Ѓуровски

Убиени цивили во Газа, меѓу нив и деца

А1он