Северна Кореја неуспешно лансираше шпионски сателит, во Јапонија се огласија сирени

Од:

Неуспешно лансирање на севернокорејски сателит во раните утрински часови предизвика паника во Јужна Кореја и Јапонија, каде што беа издадени воздушни тревоги, но тие брзо беа откажани кога сомнителниот предмет падна во морето. Севернокорејската државна новинска агенција KCNA објави дека шпионскиот сателит се урнал поради нестабилност на моторот и неисправно снабдување со гориво.

Жителите на Сеул имаа грубо будење бидејќи сирените се огласија во 6:32 часот по локално време, предупредувајќи на можна евакуација. Но, само 10 минути подоцна тревогата била откажана, а властите тврдат дека била направена грешка. Тревога беше издадена и до јужната јапонска префектура Окинава, но набрзо се виде дека ракетата не може да стигне до јапонска територија, па и таа беше повлечена.

Северна Кореја претходно ги извести меѓународните власти дека ќе лансира ракета кон југ, а се очекуваше остатоци да паднат во Жолтото Море и Тихиот Океан.

Би можело да ве интересира

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Два авиони се судрија на писта, нов инцидент во Јапонија

Северна кореја се пофали: Путин насокро доаѓа во посета

Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

А1он

Северна Кореја тестираше беспилотен подводен систем за нуклеарно оружје

А1он