Само илјада гледачи на новогодишниот концерт во Виена

Од:

Бројот на луѓе на кои им е дозволено да присуствуваат на традиционалниот новогодишен концерт во Виена е ограничен на илјада за да се спречи ширењето на омикрон, новата варијанта на коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Тоа значи дека 700 лица со купени билети нема да можат да влезат во салата Музикфераин. Но, Виенската филхармонија соопшти дека тие ќе имаат резервирани места за следниот новогодишен концерт на 1 јануари 2023 година.

Според новите рестриктивни мерки кои австриската Влада ги воведе за да се спречи ширењето на омикрон, учесниците на сите настани на кои присуствуваат повеќе од илјада луѓе мора да бидат вакцинирани со бустер доза и да имаат негативен ПЦР тест.

Организаторите на новогодишниот концерт решија да го намалат бројот на гледачи во салата за да може да присуствуваат љубителите на музиката кои не биле вакцинирани со третата доза, што е дозволено за настани со помалку од илјада учесници.

На концертот по трет пат, по 2009 и 2014 година, ќе диригира аргентинско-израелскиот диригент Даниел Баренбоим. Виенските валцери, полки и маршеви ќе се емитуваат во повеќе од 90 земји.

Би можело да ве интересира

Нехамер: Австрија беше, е и ќе остане неутрална, членството во НАТО не е опција

Катерина Павлова-Николовска

Премиерите на Австрија и Чешка потенцираат дека Западен Балкан не смее да се заборави поради Украина

Австрискиот министер за надворешни работи изјави дека Виена не планира да се приклучи на НАТО

А1он

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов деновиве

Ана Ололовска

Австрија продолжува уште половина година со контроли на границите кон Словенија и кон Унгарија

Најголем песимизам во Австрија од 1970-те години

Ана Ололовска