САД: Вагнер планирал да купи оружје и да го пренесе во Русија преку Мали

Од:

Американските власти ја обвинија руската платеничка група Вагнер дека тајно купува оружје од странски добавувачи. Стејт департментот исто така тврди дека Вагнер планирал да испрати оружје во Русија преку Мали.

„Постојат индикации дека Вагнер се обидувал да купи воени системи од странски добавувачи и да го пренесе тоа оружје преку Мали. Допрва треба да видиме какви било индикации дека овие аквизиции се финализирани или извршени, но внимателно ја следиме ситуацијата“, рече портпаролот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Драма во автобус во САД: Патник бараше да излезе, па извади пиштолот на возачот, а потоа настана хаос

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска

Полска забрани влез на руски и белоруски камиони во земјата

Ана Ололовска

Русија: Киев стои зад „терористичкиот напад врз Москва“

Ана Ололовска

Изгоре магацин во близина на Москва, тројца загинати

Ана Ололовска