САД ѝ порачаа на Русија: Ќе има последици ако почине Навални

Од:

Џејк Саливен, советник на американскиот претседател Џо Бајден, за Си-ен-ен изјави дека Владата ѝ порачала на Русија дека ќе има последици доколку почине Алексеј Навални.

Навални, еден од најголемите критичари на рускиот претседател Владимир Путин, почна да одбива да консумира храна на 31 март во знак на протест, бидејќи затворската управа не дозволувала да го прегледа лекар по негов избор, поради болки во рбетот и во нозете, пренесе Ројтерс.

Тој беше осуден на две и пол години затвор во февруари годинава поради прекршување на условната казна, а беше уапсен на аеродром, кога се враќаше од Германија, каде што се опоравуваше од труење во Русија.

Би можело да ве интересира

При крај се залихите на бензин во Вашингтон

Ана Ололовска

Шарл Мишел: Руската листа на непријателски земји ги нарушува дипломатските односи

Ана Ололовска

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Ана Ололовска

„Амазон“ вработува 75.000 луѓе во САД и Канада, ќе им даде по 100 долари на вакцинираните

Жарко Настоски

САД: Вакцинирани сите конгресмени-демократи

Жарко Настоски

Борел: Европската Унија не може ништо, само САД можат да го запрат Израел

Катерина Павлова-Николовска