САД одбележуваат 80 години од нападот на Перл Харбур

Од:

На денешен ден во 1941 година Јапонија без објава на војна ја нападна американската поморска база во Перл Харбур на Хаваите, а неколку часа подоцна американскиот претседател Френклин Рузвелт објави дека земјата влегла во Втората светска војна.

Во нападот и беа нанесени огромни загуби на американската морнарица и Јапонија стекна голема предност во првата фаза од војната на Пацификот. Потопени биле речиси сите воени бродови на САД во тој дел на светот, освен носачите на авиони кои тој ден биле на отворено море. На земја биле уништени 178 авиони, загинале 3.303 војници, од кои 2.390 Американци, а 1.272 биле повредени.

Во Перл Харбур синоќа беше одржана свечена комеморација во сеќавање на 58 војници кои загинале на воениот брод Ју-Ес-Ес Јута, бродот кој прв бил погоден во нападот.

За денеска се предвидени уште неколку настани со кои ќе се одбележи 80-годишнината од нападот врз Перл Харбур.

Јапонија на 2 септември 1945 година потпиша капитулација, откако САД фрлија атомска бомба врз Хирошима и Нагасаки во август, при што загинаа стотици илјади цивили. Со капитулацијата на Јапонија заврши Втората светска војна.

Би можело да ве интересира

Полска бара oтштета за Втората светска војна, Германија вели дека се е подмирено

А1он

Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

Жарко Настоски

Кина одбележува 75-годишнина од крајот на Втората светска војна

Ана Ололовска

Втората светска војна и нацистите: Во Аргентина пронајден список со 12.000 тајни сметки во банки

Ана Ололовска

Втора светска војна: Би-Би-Си и тајните активности во борбата против нацистите

Ана Ололовска

Комеморација за Денот на геноцидот врз Ромите во Втората светска војна

Ана Ололовска