Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

Од:

Обвинителите во Германија не знаат како да го казнат пензионерот кој во својот подрум со децении чувал неколку видови легендарно оружје кое го користеле нацистите – тенк „Пантер“, торпедо и противавионски топ со калибар од 88 милиметри. Тој исто така имал и голема колекција од пушки и пиштоли.

Оружјето е извадено од подрумот на куќа во градот Хајкендорф во северна Германија, во 2015 година. Акцијата барала вклучување на неколку воени возила и неколку десетици војници, кои со часови внимателно го извлекувале оружјето од подрумот на пензионерот, кој сега има 84 години.

Според обвинителите, се разговарало за можна условна казна и глоба од половина милион евра.

Според адвокатот на неименуваниот пензионер, американски музеј е заинтересиран да го купи тенкот „Пантер“, кој се смета за еден од најефикасните кои Германија ги користела во Втората светска војна.

На вчерашното сослушување во градот Кил, правните експерти се обиделе да утврдат дали колекцијата ги крши германските закони за контрола на вооружувањето, со кои се регулира производството, продажбата и транспортот на оружје.

Би можело да ве интересира

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он