Кина одбележува 75-годишнина од крајот на Втората светска војна

Од:

Кина денеска ја одбележува 75-годишнината од крајот на Втората светска војна во Пацификот, кога земјата претрпе окупација од Јапонија.

dobivaj vesti na viber

Во Меморијалниот центар посветен на војниците и цивилите кои ги загубија своите животи за време на јапонската окупација, претседателот Си Џинпинг ги повика присутните претставници на кинеската Влада да оддадат едноминутно молчење, јави агенцијата ТАСС.

Иако Јапонија официјално ја потпиша капитулацијата на 2 септември 1945 година на американскиот воен брод „Мисури“, 3 септември во Кина се одбележува како годишнина од крајот на Втората светска војна, затоа што на тој ден се одржа првата национална комеморативна церемонија.

За време на вчерашниот разговор со рускиот претседател Владимир Путин, претседателот Си, меѓу другото, рече дека сака да работи во корист на „меѓународната правда и правичност“, пренесе агенцијата Синхуа.

Би можело да ве интересира

Стотици луѓе на анти-ковид протести во Вухан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Вирус сличен на коронавирусот е откриен кај лилјаци во Кина

Работнички демонстрации во најголемата фабрика за ајфони во Кина

А1он

Пекинг воведува негативен тест за коронавирус за пристап до сите јавни места

А1он

Значително намален германскиот извоз во Русија и Кина

А1он