САД: Неуспешен ракетен напад врз американски војници во Сирија

Од:

Американската војска синоќа соопшти дека неидентификувани сили истрелале проектил врз база во Сирија во која се сместени американски војници и локални сили, но нема повредени и нападот не предизвикал штета.

„На местото се пронајдени дополнителни проектили“, соопшти Централната команда на американската армија, која ги предводи американските сили на Блискиот Исток, притоа не наведувајќи за кој смета дека е одговорен за неуспешниот напад.

Американските сили беа распоредени во Сирија за време на кампањата на администрацијата на Обама против Исламската држава и тие се партнери со групата предводена од Курдите наречена Сириски демократски сили.

Во Сирија има околу 900 американски војници, повеќето од нив во источниот дел на земјата.

Би можело да ве интересира

Седум загинати во Сирија во авионски напад врз камиони кои превезувале оружје

А1он

ОПЦВ: Режимот на сирискиот претседател е одговорен за нападот со хлор во кој загинаа 43 лица

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Сирија: Напад врз американската база Ал Танф, ранети двајца сириски војници

А1он

Најмалку шест лица повредени во нападот на железничката станица во Париз

Горан Наумовски

СБ на ОН го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош во северозападна Сирија за уште шест месеци

Ана Ололовска