САД ќе воведат нови санкции за Русија и Кина

Од:

САД планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, што ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата на ирански беспилотни летала во војната против Украина, изјавија двајца американски претставници.

Според нив, санкции ќе има и за Кина поради, како што тврди Вашингтон, нелегалниот риболов на Пацификот, додека расте загриженоста за евентуалниот кинески прекумерен риболов и ширењето на кинеското влијание на море.

Повеќето од санкциите, објавени од весникот „Вол стрит Џурнал“, ќе бидат наметнати според таканаречениот глобален „закон Магнитски“ од 2016 година, што на американската Влада и дозволува воведување санкции за странски владини претставници за кои се смета дека ги кршат човековите права, замрзнувајќи ги нивните средства и им забранува влез во САД.

САД го осудија извозот на ирански воени беспилотни летала во Русија, која ги користи во својата војна против Украина, а санкциите се очекува да погодат некои лица вклучени во руската воена индустрија и поврзани со снабдувањето со ирански беспилотни летала за Русија, изјавија официјални лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Објавена снимката од полицајци во Мемфис како брутално претепуваат Афроамериканец

Ана Ололовска

САД санкционираа двајца поранешни српски пратеници од радикалната партија на Шешељ

(ВИДЕО) Мајка на убиеното момче од црни полицајци: Не дозволувајте децата да го гледаат видеото, тоа е ужасно

Горан Наумовски

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Америка го чека објавувањето на видеото од нападот на Тир Николс

Русија ги блокира веб-страниците на ЦИА и ФБИ