Руското Министерство за одбрана потврди дека бродот „Москва“ е „тешко оштетен“

Од:

Рускиот крстосувачки брод „Москва“ е „тешко оштетен“ во пожар предизвикан од експлозија на муниција, соопшти вчера Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Екипажот е евакуиран, а во тек е истрага за инцидентот. Но, руското Министерство за одбрана не наведе каде се случил инцидентот.

Украинските власти претходно објавија дека пожарот на бродот Москва е предизвикан од ракетен напад.

Гувернерот на областа Одеса, Максим Марченко изјави дека „ракетите од Нептун кои го штитат Црното Море предизвикале голема штета на тој руски брод“.

Бродот Москва учествуваше во првите денови од инвазијата врз Украина и во нападот на Островот на змиите во Црното Море, при што беа заробени 19 припадници на украинската морнарица кои подоцна беа разменети за руски затвореници.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска

Русија објави нов извештај

Ана Ололовска

Сопруги на борците од Азовстал: Нашите сопрузи се подготвуваат за последната битка

Ана Ололовска

Нов извештај на британското разузнавање: Лукашенко распоредува специјални сили

Ана Ололовска

Рјабков: Влезот на Шведска и на Финска во НАТО уште една грешка со далекусежни последици

Ана Ололовска

Седум држави формираат заеднички систем за размена на податоци затворен за Русија и за Кина

Ана Ололовска