Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Од:

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги исполнувале критериумите за мобилизација, изјави утрово регионалниот гувернер.

dobivaj vesti na viber

Првата руска мобилизација по Втората светска војна, најавена од претседателот Владимир Путин на 21 септември, предизвика незадоволство кај службениците и граѓаните во врска со начинот на кој се постапува со регрутирањето, вклучително и поплаки дека службениците на мобилизацијата испраќаат покани до граѓаните кои не ги исполнуваат условите.

„За 10 дена неколку илјади наши сонародници добија покани и пристигнаа во воените канцеларии. Приближно половина од нив ги вративме дома бидејќи не ги исполнуваа критериумите за воена служба“, изјави Михаил Дегтјарев, гувернер на областа Хабаровск во источна Русија, објави Ројтерс.

Дегтјарев додаде дека разрешувањето на командантот Јуриј Лаик нема да влијае на планот за мобилизација на Путин.

По прогласувањето на делумна мобилизација, илјадници мажи ја напуштија Русија бидејќи властите ги повикаа дури и оние без воено искуство или со здравствени проблеми.

Околу 2.000 луѓе беа уапсени на антивоените протести одржани во повеќе од 30 градови и градови, а некои од нив веднаш потоа добија повик за мобилизација.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска