Руска фармацевтска куќа објави колку ќе чини вакцината против Ковид-19

Од:

Руската вакцина против Ковид-19 ќе чини 10 долари за две дози, најави раководителот на управниот одбор на фармацевтската компанија „Р-Фарм“, Алексеј Репик, за националната телевизија „Русија-24“.

Репик соопшти дека постои веројатност првата серија на вакцините да биде поскапа, но дека истата нема значително да се разликува од предвидената цена.

Презентирање на новата руска вакцина против Ковид-19 во Националниот центар за епидемиологија и микробиологија „Николај Гамалеја“ во Москва

Тој истакна дека цената на вакцината ќе биде пониска кога производството ќе ги достигне планираните индустриски количини.

Од руската фармацевтска компанија велат дека се задоволни од интересот кои го пројавиле граѓаните за да ја примат вакцината против Ковид-19.

Тие, исто така очекуваат вакцината да биде извезувана од Русија во што е можно повеќе земји ширум светот со цел да се стави крај на смртоносниот вирус.

Би можело да ве интересира

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска