(ВИДЕО) Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Од:

Девет руски воени заробеници се ослободени денеска како дел од размената со Украина, јавија руските новински агенции, повикувајќи се на Министерството за одбрана.

„Девет руски војници чиј живот беше во опасност во заробеништво се вратени од територијата под контрола на режимот во Киев“, се вели во соопштението на Министерството.

Во размената на затвореници беа ослободени 12 Украинци, меѓу кои и тројца цивили

Имаше размена на затвореници меѓу Украина и Русија, при што беа ослободени девет Руси. Сега е потврдено дека 12 Украинци, меѓу кои и тројца цивили, се ослободени.

„Во текот на минатата недела успеавме да вратиме 98 Украинци. Работиме на ослободување на сите наши луѓе. Не запираме“, изјави Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот претседател.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сменет министерот за одбрана на Украина

Катерина Павлова-Николовска

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија