Русија со потерница ја бара белоруската опозиционерка Тихановскаја, Москва не открива што згрешила

Од:

Кандидатката на белоруската опозиција на неодамнешните претседателски избори во државата, Светлана Тихановскаја, е ставена на списокот на барани лица во Русија.

dobivaj vesti na viber

Руски медиуми јавија дека лидерката на опозицијата Тихановскаја, по која е распишана потерница, „се бара според член од Кривичниот законик“, но не е прецизирано кој член.

Главната противничка на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на изборите на 9 август, во родната земја беше обвинета во Белорусија за загрозување на националната безбедност. По ова, таа избега во Литванија, каде што доби политички азил.

Според руската државна агенција ТАСС, Тихановскаја би можела да биде гонета и од Русија по нејзиното обвинение во Белорусија, бидејќи таквата можност е предвидена во договорите меѓу двете земји.

Би можело да ве интересира

Песков: Американскиот воен буџет е „конфронтирачки“ кон Русија

А1он

Белорусија распоредува воени сили како одговор на можни терористички акции

А1он

Руска влада: Загрижени сме поради недостигот на работници, ги нема доволно

Фон дер Лајен: Русија и Кина мора да изберат дали ќе бидат на страната на Европската унија

А1он

Русија и Украина ќе разменат по 60 заробени војници

А1он

Рјабков: САД спроведува нелегални активности во областа на биолошко оружје

А1он