Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

Од:

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца во периодот јануари – февруари следната година, изјави директорот на Центарот, Александар Гинцбург.

Тој рече дека Институтот никогаш не спровел тестирање на деца.

– Педијатрите ги знаат овие специфики, па заедно со нив подготвуваме документација што ќе ја доставиме до Министерството за здравство за да можеме да спроведеме тестови на деца, но само откако ќе ги завршиме сите тестови на возрасните, рече Гинцбург.

Според него, тестирањето врз децата ќе започне во текот на зимата, бидејќи третата фаза од тестирањето за вакцината против коронавирусот за возрасни ќе трае околу пет месеци.

– Се надевам дека вакцината ќе биде погодна за деца, но според рускиот закон, вакцината може да се тестира на деца само кога ќе помине целиот циклус на тестирање на возрасни, појасни Гинцбург.

Би можело да ве интересира

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он

Во Црна Гора денес 208 новозаразени од 658 тестирања

А1он

30.5 милиони заразени, над 950.000 починати во пандемијата досега

А1он

339 новозаразени во Грција, нови мерки во Атина и регионот

А1он

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

А1он

Аргентина станува жариште на Ковид-19 во Јужна Америка

А1он