Русија, Белорусија и Казахстан потпишаа договор за формирање Евроазиски економски сојуз

Од:

Лидерите на Русија, Белорусија и Казахстан потпишаа договор за создавање на Евроазиски економски сојуз, што треба да ги зголеми економските и трговски врски меѓу поранешните советски републики.

Документот потпишан од рускиот претседател Владимир Путин, белорускиот колега Александар Лукашенко и казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев, ќе стапи во сила од 1 јануари 2015 година, пренесува ИТАР-ТАСС.

Во казахстанскиот главен град Астана, Путин изјави дека договорот ја става соработката меѓу трите земји на ново ниво. Според него новиот сојуз ќе помогне да се формира привлечен центар за економски развој и ќе овозможи трите земји целосно да го користат својот економски потенцијал и силиата на позициите на глобалниот пазар.

Новиот сојуз е развиен од Царинската унија, составена од трите земји. Освен слободна трговија, тој ги координира финансиските системи на земјите и регулира индустриската и земјоделска политика, како и пазарот на труд и транспорниот систем.

Би можело да ве интересира

Руските власти блокираа 50 сајтови поврзани со Навални

Жарко Настоски

Путин: Руската флота е способна да открие и уништи која било цел

Ана Ололовска

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска

Во Русија се урна мал авион, двајца загинати

Ана Ололовска

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

ВИДЕО: Огромно торнадо кај Сочи, невремето демне над руското летувалиште

Жарко Настоски

Leave a Comment

seventeen − 13 =