kazahstan

Свет

Казахстан почна имунизација со сопствена вакцина против Ковид-19

А1он
Казахстан денеска почна имунизација против коронавирусот со сопствената вакцина Казвак, која е во трета фаза од клиничките испитувања. Како што објави државната телевизија, 50.000 вакцини
Свет

Во Казахстан од коронавирус починале повеќе од 50 медицински работници

А1он
Во Казахстан повеќе од 50 медицински работници починале како последица на коронавирус или пневмонија, соопшти Министерството за здравство. – Според нашите податоци, починале 51 наши
Свет

Казахстан воведува дводневен карантин во неколку града овој викенд

А1он
Казахстан следниот викенд ќе воведе дводневен карантин во северниот град Костанај и уште четири помали градови, поради драстичното зголемување на бројот на нови случаи на
Свет

Поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев е позитивен за коронавирус

А1он
Првиот, сега поранешен, претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев (79), е позитивен на Ковид-19 и се наоѓа во самоизолација, објавено е денеска на неговата официјална веб-страница.
Свет

Вонредна состојба во Казахстан поради коронавирусот

А1он
Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев денеска прогласи вонредна состојба во државата поради коронавирусот. Уредбата донесена од Кабинетот на претседателот го ограничува влезот и заминувањето од
Свет

Околу 200 приведени пред протести на опозицијата во Казахстан

А1он
Околу 200 луѓе беа уапсени денеска пред демонстрации на двете опозициски партии во Алмати, во Казахстан, држава богата со нафта во Централна Азија. Според западни
Свет

Токајев отпушти локални раководители за безредијата во Казахстан

А1он
Претседателот на Казахстан Касим Токајев ги отпушти директорот на полицијата и заменик гувернерот на Жамбил, каде што во инцидент во текот на викендот загинаа десет