Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Од:

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска апелираше до новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден земјата да се врати на нуклеарниот договор од 2015 година и да ги укине санкциите против Исламската Република Иран.

– Топката сега е во американско поле. Ако Вашингтон се врати на нуклеарниот договор, ние исто така целосно ќе ги почитуваме нашите обврски од договорот, нагласи Рохани.

Тој се осврна и на претседателскиот мандат на Доналд Трамп.

– Кариерата на Трамп заврши денеска и неговата политика на максимален притисок врз Иран целосно пропадна, додаде Рохани.

Би можело да ве интересира

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Годишниот собир на републиканците ќе заврши со говор на Донал Трамп

Над 300 луѓе обвинети за упадот во американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Саудискиот принц Салман го одобрил убиството на новинарот Кашоги, тврди американското разузнавање

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски