rohani

Свет

Рохани: Не се обидуваме да направиме атомска бомба

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска оцени дека неоснована е загриженоста на Берлин, Лондон и Париз во врска со најавата на Техеран за зголемување на збогатувањето
Свет

Рохани: Верувам дека Бајден повторно ќе се приклучи кон нуклеарниот договор

А1он
Претседателот на Иран, Хасан Рохани изјави дека е убеден дека оти новата американска администрација ќе се врати на обврските предвидени со меѓународниот нуклеарен договор и
Свет

Рохани: Израел сакаше војна со Иран во последните денови од мандатот на Трамп

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани денес го обвини Израел дека минатиот месец го уби научникот Мохсен Фахризаде „само за да почне војна во последните денови од
Свет

Рохани: Администрацијата на Бајден да ги исправи грешките на Трамп

А1он
Претседтаелот на Иран, Хасан Рохани, по повод победата на Џо Бајден на американските претседателски избори,истакна дека „штетната политика на Трамп наишла на ѕид кај американскиот